Angela Merkel i jej polityka europejska. Będą zmiany?

Elzbieta Stasik, Deutsche Welle, 26.09.2013

Quotes

Link to original article


Niemieccy wyborcy zatwierdzili europejską politykę Angeli Merkel. Europejscy partnerzy chcą kontynuować ścisłą współpracę z kanclerz. Można się jednak spodziewać zmian.

Jedno jest pewne: także przed wyborami w Niemczech Angela Merkel była na brukselskich parkietach wiodącą postacią. Po brawurowym zwycięstwie chrześcijańskiej demokracji pozycja kanclerz stała się jeszcze silniejsza. Mimo oporów, w zwalczaniu kryzysu euro uparcie hołdowała swojej dewizie „pomoc za reformy”. Teraz czuje się potwierdzona w swoim stanowisku. - Podstawowe zasady: musimy konsolidować, musimy reformować a za pomoc oczekujemy reform, nie zmienią się w znacznym stopniu - mówi w rozmowie z Deutsche Welle politolog Janis Emmanouilidis z brukselskiego think-tanku European Policy Centre (EPC). Ale można spodziewać się większego rozmachu. Przed wyborami w Niemczech niektóre tematy czekające w Brukseli na rozstrzygnięcie zostały odłożone, jak choćby unia bankowa czy kwestia dania Grecji więcej swobody przy spłacaniu przez nią kredytów. Wybory w każdym razie nie mogą dłużej tłumaczyć niezajmowania się tymi kwestiami.

Bez FDP może być czasami łatwiej

Dla polityki europejskiej ważny jest też kształt przyszłego niemieckiego rządu. Dotychczasowy partner koalicyjny Merkel, partia liberałów FDP, był czasami bardziej radykalny wobec dotkniętych kryzysem państw UE, niż Merkel i jej CDU. Brane teraz pod uwagę jako partnerzy koalicyjni - SPD i Sojusz 90/Zieloni skłonne są raczej do złagodzenia polityki oszczędnościowej i stawiają raczej na państwowe programy podkręcenia koniunktury. Janis Emmanouilidis wierzy, że prędzej czy później przebije się złagodzona wersja polityki oszczędnościowej, bo: „Jeżeli państwa te nie staną na nogi o własnych siłach, obecna recepta na kryzys nie będzie funkcjonowała”. Także kanclerz Merkel, jeszcze przed wyborami dała do zrozumienia, że jest gotowa pójść na ustępstwa wobec krajów nękanych kryzysem tak jak Grecja. O ile na rządy koalicyjne zdecydują się socjaldemokraci z SPD, co większość obserwatorów uważa za najbardziej prawdopodobne, rząd Niemiec może popchnąć tematy, które FDP hamowała. Takim projektem, które całym sercem wsparłaby SPD, jest podatek od transakcji finansowych. […]

Politolog Janis Emmanouilidis dostrzega w popularności AfD też dobre strony. – Wzrosła konieczność konfrontacji z AfD i jej stanowiskiem, większa stała się potrzeba lepszego wyjaśniania polityki europejskiej, wytłumaczenia, dlaczego pewne rzeczy muszą być zrobione i myślę, że jest to plusem tych wyborów – wyjaśnia Emmanouilidis.


Link to original text here


Latest media contributions

Economic portfolios are key in talks to choose new EU commissioners
Quotes, Euronews, 28.08.2024

EPC Update – Democracy at work: The vote on von der Leyen and impact of key elections
Online Briefing, YouTube, 19.07.2024

"Von der Leyen hat Kompromisse gefunden"
Interview, rbb24 inforadio, 18.07.2024

Neue EU-Schulden? Die Frankreich-Wahl spielt Olaf Scholz in die Karten
Quotes, Die Welt, 12.07.2024

Γιάννης Εμμανουηλίδης στην «Κ»: Οδηγούμαστε σε καθεστώς σύγχυσης
Interview, Kathimerini (GR), 07.07.2024

EPC Update / Post-summit Briefing – The June Summit: A new EU leadership and an ambitious strategic agenda?
Online Briefing, YouTube, 28.06.2024

Ε.Ε.: Οι νέοι συσχετισμοί και η μοιρασιά των αξιωμάτων
Quotes, Kathimerini (GR), 16.06.2024

Was kommt nach der EU-Wahl?
Radio talkshow, Ö1 (Austria), 05.06.2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Skrajna prawica zyska kosztem głównego nurtu?
Quotes, Polskie Radio, 25.05.2024

"Wir leben in einem Zeitalter der Permakrise"
Interview, ORF, 24.05.2024


Media